Çanak Anten Kurulumu Nasıl Yapılır Resimli Anlatımı

 

uydu yönü belirleme

Uydu Yönü Belirleme

1-Hangi uyduyu kuracaksak yön belirlemek gerekecek, Biz burda Türksat 42 doğu yönünü kıstas alacağız. Çanağımız 42 doğu yönüne yani başka bir söyleyişle Kıble olacak.

türksat uydu yönü ayarlama

Anteni Montaj Yapacağımız Yeri Seçmek ve Kullanacağımız Malzemeyi Belirlemek

2-Uydu antenimizi duvara montajını yapacaksak çelik dübel yada boşluk dübeli kullanmamız gerekecek. Betona yapıyorsak çelik dübel kullanmamız gerekir. Çanak anteni monte edeceğimiz yer tuğladan oluşuyorsa boşluk dübeli kulanacağız. Biz burda çelik dübeli göstereceğiz. Kullanacağımız malzeler Matkap, Çelik Dübel 4 Adet , 13/10 anahtar genelde, kablo kesici, Çekiç , Uydu Yön Bulucu, Pusula, 10 numara beton delme ucu, kurşun kalem, Tornavida yıldız uç.

çanak anten montajı

Çanak antenimizi nereye monte edeceğimizi tespit ettikten sonra delme aşamasına geliyoruz. 10 numara beton delme matkap ucu kullanıyoruz. Çanak antenin ayak kısmını ilk önce yüzeye koyuyoruz ve kalemle deleceğimiz yerleri işaretliyoruz daha sonra matkapla delme işlemine başlıyoruz. Burda bir ip ucu vereceğim çelik dübelleri çanağın ayaklarındaki kısımlara takıp (resimde görüldüğü üzere) daha önceden işaretleyip deldiğimiz yerlere çakıyoruz. Dübellerimizin somunlarını sıkıladıkça içerde kalan kısmı genişleyeceğinden bir daha çıkmayacaktır. Bu şelikde çanağın ayağını monte etmiş oluyoruz.

Çanak Anten Kurulumu

3-Çanak antenimizin birleştirme işlemini yapıyoruz. Bu konuda videomuzu izleyip nasıl birleştirileceği konusunda yardım alabilirsiniz. Çanak Anten Nasıl Kurulur buraya tıklayıp izleyebilirsiniz.

çanak anten kurulumu

Sinyali Bulma İşlemi

4-Türksat uydusu için sinyali yakalama aşaması geldi genelde en yüksek gelen, sinyal frekansıyla bulup düşük gelen frekans ile ayar yaparız. Bizde burda yüksek gelen sinyal ile ayarlama yapacağımız. Uydu yön bulucumuzdan 12015 H 27500 frekansını seçip aramaya başlıyoruz. Nasıl arıyoruz sorusuna gelirsek çanak antemizi ufak hareketlerle sağa ve sola, yukarı ve aşağı çevirerek sinyali yakalamaya çalışıyorız. Bu arada lnb nin aşağı kısmı (kablonun girdiği yere ) zemine 90 derece yani dik gelecek şekilde bakması lazım.

çanak anten yönünü ayarlama

Sinyal ve kaliteyi ekranda 90 larda görüyorsak yayını almışız demektir.Çanağın vidalarını yavaş yavaş sıkarak çanağımızı sabitliyoruz. Tam sıkmadan önce düşük gelen bir frekansla örn. 11558 v 30000 . ince ayar işini yavaş yavaş sıkarak ve ufak yön oynamalarıyla yapıyoruz.

Uydu Anten Kablosunun Bağlatı İşlemi

5-Rgu6u kablomuzu resimdeki gibi kesip f connectörlerimizi takıyoruz. uydu kablusuna nasıl f connectör takılır

 

 

 

 

 

6-Bir ucunu Lnb ye diğer ucunu uydu alıcısına bağlıyoruz. Hepsi bu kadar. İyi Seyirler Dileriz uydu servisi ankara

lnb ye kablo bağlatısı yapmak

 

 

 

 

 

 

 

 

Profesyonel hizmet almak için 0542 728 00 44 irtibat numaramızı arayabilirsiniz.