Anten Kurulumu

çanak anten kurulum

Anten Kurulumu için yapmanız gereken şeyleri bu yazımızda açıklayacağız. Uydu yayınını izlemek için alıcı anten, LNB ve uydu alıcısı kullanılmaktadır. Sadece alıcı anten uydu ile tam olarak hizalandığında yayını sorunsuz bir şekilde izleyebilirsiniz. Bu nedenle anten, yeterli teknik bilgi ve donanıma sahip profesyonel servisler tarafından kurulmalıdır. Burada herhangi bir ekipman kullanmadan mevcut uydu anteninin ayarının nasıl kontrol edilip düzeltileceğini açıklayacağız. Alıcı anteni azimut (sol-sağ yön) veya yükseklik (yukarı-aşağı) yönünde hareket ettirerek anteni ayarlayın.
Alıcı anteni ayarlarken, uydudaki zayıf yayın sinyalinin seviyesini dikkate alın. Kanalın sinyal seviyesini izlemek için uzaktan kumanda üzerindeki “bilgi” düğmesine basın. Belirtilen yönlerden birinde hareket edilmesi sonucunda o yöndeki en yüksek sinyal seviyesi bulunmakta ve antenin ilgili yöndeki en uygun noktası tespit edilmektedir. Aynı işlemi diğer yönde gerçekleştirerek ilgili yöndeki en yüksek seviye ve en uygun nokta yeniden bulunabilir. Bu nedenle, alıcı anten uyduya doğru bir şekilde işaretlenmiştir. Bu ayarlamalar sırasında anteni sabitlemek için kullanılan vidalar, ayarlama tamamlandıktan sonra elde edilen güçlü sinyali kaybetmeden gevşetilmeli ve her yönde dikkatlice sıkılmalıdır.
Not: Anten ayarlama çalışmasına başlamadan önce, mevcut uydu anten konumunu kaybetmemek için antenin yatay ve dikey konumları bir kalemle işaretlenmelidir. Bu nedenle uydu sinyali kaybolursa kolaylıkla başlangıç ​​noktasına dönebilirsiniz. – Anten Kurulumu Ankara


Ardından, alıcı ayarlarını uydu polarizasyonuna uygun hale getirmek için LNB ayarlarını yapın (anten çanak şeklini değiştirmeye gerek yoktur). Bu amaçla, herhangi bir yayın yönünde (örneğin, yatay yönde) yayınlanan düşük güçlü örnekler seçilerek sinyalin kalitesi ve seviyesi kontrol edilir. Yayın seviyesinden sonra, uzaktan kumandanın bilgi düğmesine basın. Anten alan odak noktasındaki LNB, anteni sabit tutmak ve maksimum seviyenin noktasını belirlemek için saat yönünde veya saat yönünün tersine döner.
Bu nedenle anten ve LNB ayarları doğru bir şekilde yapılabilir. LNB, aldığı uydu sinyallerini bu sinyalleri çevirerek güçlendirir ve yüksek frekanslar altındaki uydu sinyallerini düşük frekanslara düşürür. Zamanla, uydu çanağındaki LNB çeşitli çevresel etkilerden zarar görebilir ve özelliklerini kaybedebilir. Böyle bir LNB frekans döngüsünü gerçekleştirirken, sinyal frekansını birkaç MHz kadar kendi frekansından daha düşük veya daha yüksek bir frekansa dönüştürebilir. Bu, belirli yayınları izlemek şeklinde olabilir, anten doğru ayarlansa bile bazıları izlenemez. Bu tür sorunlar tespit edildiğinde, en iyi yol LNB’yi değiştirmektir. Ancak, aşağıda açıklanan çözümleri kullanarak, bu sorun LNB değiştirilene kadar çözülebilir. Alıcının arama menüsünde, yayının tüm parametrelerini manuel olarak girin ve alıcının yayının kodunu çözmesini ve “ok” düğmesine basmadan sinyal kalitesini kaydedin.


Giriş frekansı “1” artırılır. Bu frekans değişiminde sinyal seviyesini tekrar kontrol edin, seviye düşerse frekans değeri düşer. Seviye bu yönde artarsa, “1” değerini düşürerek değeri girmeye devam edin. Sinyal seviyesinin en yüksek olduğu noktayı bulun.Bu frekans yayın için kullanılır. Diğer bir deyişle frekans, beklenen değerinden 1 MHz’lik adımlarla artar veya azalır ve en güçlü sinyalin alındığı noktayı belirler.
Anten düzeneği ile uydu alıcısı arasındaki bağlantıyı sağlayan kablonun olabildiğince kısa ve kaliteli olması önemlidir.

Kablonun uzunluğu arttıkça uydu alıcısına ulaşan sinyalin gücü zayıflar. Uzun bir kabloya ihtiyacınız varsa, bir “hat amplifikatörü” kullanarak sinyal seviyesini uydu alıcısından önce artırabilirsiniz. Düşük kaliteli kablolarda sinyal zayıflaması ve kablosuz telefonlar gibi çeşitli çevresel faktörler gibi sorunlar olabilir. Uydu alıcıları, belirli bir eşiğin altındaki sinyallerin kodunu çözemez. Bazı uydu alıcıları, tuner zemininde zayıf ses yalıtımına sahip olabilir. Bu durumda alıcı ortamdan kolaylıkla etkilenir. Özellikle eski uydu alıcısında bazı yayınların alınamaması gibi sorunlar olduğunda uydu alıcısının güncellenmesi gerekebilir.

Anten Kurulumu


Uydu yayınlarını uzun yıllar sorunsuz izleyebilmeniz için uydu alıcı sisteminde kullanılacak tüm ekipmanların yukarıdaki uyarılara göre dikkatlice seçilmesi önemlidir. Anten kurulumu için firmamızı arayabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.
Hemen Arayın